Links ::  | Diskusné fórum | DEV w.m.s. homepage
  
 Index | Registrácia | Hľadať | Galéria | Download | Neprihlásený užívateľ  //Sobota, 23. Júna 2018 
Navigácia
Index
Top 5 autorov
Top 5 článkov
Hľadať
Výpis článkov
Galéria
Download

Zóny
Informácie
Zaujímavosti
Rady
Negatíva

Hľadať
 
v článkoch
v novinkách
v komentároch

Links
Diskusné fórum Policeman - - - Ministerstvo vnútra ČR Ministerstvo vnútra SR KRPZ Bratislava - - - KRPZ Banská Bystrica KRPZ Trenčín - - - - - KRPZ Prešov - - - - - KRPZ Nitra - - - - - - - KRPZ Trnava - - - - - KRPZ Košice - - - - - - KRPZ Žilina - - - - - - - ORPZ Spišská Nová Ves KEÚ PZ Bratislava - - - cernak.sk

www.superzoznam.sk

Naša ikona
Páčia sa Vám naše stránky ? Ak áno, podporte nás prosím a umiestnite si na svoju stránku našu ikonku:
    Jazda pod vplyvom alkoholu

Priebeh zadržania vodičského preukazu vodičovi jazdiacemu pod vplyvom alkoholu.


Neradím jazdu pod vplyvom alkoholu nikomu. Viem, že aj policajti si v tomto smere veľa dovoľujú, ale to sú len medializované štatistiky. Keby v TV dávali počet pozitívnych zistení jázd pod vplyvom alkoholu rôznych ľudí za deň, asi by 30 minút relácie bolo málo. No nebodaj sa nám takáto vec prihodí, dáme si niečo na malej oslave a myslíme si, že z toho nemôžeme nafúkať, alebo, že nás nikde nezastavia policajti, môžeme sa rýchlo prekvapiť.

Po zastavení policajtom, nás tento vyzve aby sme sa podrobili dychovej skúške na zistenie prítomnosti alkoholu v krvi. Môžeme túto skúšku aj odmietnuť a vtedy nám bude vodičský preukaz automaticky zadržaný v zmysle § 66 ods. 1 písm. c/ Z.č. 315/1996 Z.z. – to platí aj pre lekárske ošetrenie. Jazda nám bude tým pádom zakázaná a s vozidlom nemôžme jazdiť až do doby, kým nám neuplynie zákaz činnosti, ktorý nám udelí príslušný Okresný dopravný inšpektorát /maximálne 2 roky / a plus sankcia vo výške maximálne 15.000,-Sk.

Môžeme sa však podrobiť aj lekárskemu ošetreniu, ak nechceme dychovú skúšku vykonať. Toto vyšetrenie pozostáva z odberu krvi a lekár vás vizuálne prezre, či javíte známky po požití alkoholu. Odber si hradíte samozrejme z vlastného. Ak sa však lekár vyjadrí, že ste pod vplyvom alkoholu máte smolu a vodičský preukaz vám bude ajtak zadržaný a pravdepodobne chytíte zo sankcie tú hornú hranicu. Ak viete, že ste pili a budete vyzvaný k vykonaniu dychovej skúške, je lepšie ju vykonať, ešte nie je isté, že nafúkate veľa.

Dychová skúška sa vykonáva to prístroja s názvom Alcotest Dräger 7410, a ešte novším prístrojom, ktorý majú len dopravné hliadky. Je na ňom jeden displey a dve diódy. Jedna žltá a jedna zelená. Prístroj je maximálne presný, pravidelne na ňom vykonávajú kalibráciu, takže na funkčnosť prístroja je zbytočné sa vyhovárať. Skúška sa vykonáva takým spôsobom, že cez umelohmotný náustok bez prerušenia dychu fúkame plynulo cez tento prístroj približne 10 až 15 sekúnd. Následne sa nám na displeyi objaví nameraná hodnota v mg/l. Ak nám ukáže 0.00, máme šťastie. Maximálna povolená hranica je myslím 0,13 mg/l (30 ‰). Ak túto hranicu prekročíme, naša dychová skúška sa považuje za pozitívnu a bude nám zadržaný vodičský preukaz podľa § 66 ods. 1 písm b/ Z.č. 315/1996 Z.z. Ešte môžeme žiadať o lekárske vyšetrenie. Jeho popis je uvedený vyššie.

Po pozitívnom zistení prítomnosti v alkoholu v dychu nám policajt zadrží vodičský preukaz a vystaví nám potvrdenie o zadržaní vodičského preukazu, kde nám bude jazda zakázaná. Vypíše správu o výsledku objasňovania (tlačivo), a môžeme si zháňať vodiča (triezveho), ktorý nám vozidlo odšoféruje domov.

Po tomto budeme predvolaný na príslušný dopravný inšpektorát, kde náš priestupok prejednajú a uložia nám sankciu podľa § 22 ods. 2 Z.č. 372/1990 Zb. a samozrejme zákaz činnosti viesť vozidlá akéhokoľvek druhu na čas ktorý určí dopravný inšpektorát. Takže od tejto doby do ukončenie zákazu činnosti nesmiete viesť žiadne vozidlo, inak by ste sa dopustili trestného činu Marenia výkonu úradného rozhodnutia /Viď trestný zákon/, a to by znamenal súd.

Počas zákazu činnosti po odpykaní dvoch tretín trestu, môžete písomne požiadať príslušný okresný dopravný inšpektorát o upustenie od zvyšku uloženej sankcie. Ak vám vyhovejú, vrátia vám vodičský preukaz a môžete ďalej jazdiť a poučiť sa, že piť a potom jazdiť sa jednoducho nesmie.
Autor : Administrator, čítané 17296x, komentárov:
Hodnotenie :    |  Sobota, 12. Marca 2005

Pridať nový komentár/Komentáre
Vaše hodnotenie :   horšie  lepšie
Anketa
Ako policajt od 1.3.2008 zarábate viac ? (295 Hlasov)

Áno
84%

Nie
12%

Ešte neviem
4%

Login
Login:
Heslo:

Najčítanejšie
Čo všetko viete o Policajnom zbore ?

Jazda pod vplyvom alkoholu

Najnovší sadzobník pokút

Schválená novela Zákona o poz. komunikáciách

Dovoz ojazdených áut

Najkomentovanejšie

Návštevnosť
Naše stránky si práve číta 1 čitateľov, z toho je 0 zaregistrovaných

Počet návštevníkov

Dadko's counterCopyright © 2005 POLIŠ., http://police.czweb.org, All right reserved.
Powered by DEV web management system

DWMS13ACL